3 Tipy ke studiu (nejen) na vysoké škole

Studium vysoké je super, přináší vám totiž spoustu benefitů. Stačí mít jen pozitivní nadhled a chtít něčeho dosáhnout. Toto jsou mé 3 tipy, jak ke studiu přistupovat, abyste z toho vytěžili co nejvíc!

Užívejte si to!

Možná si to teď ještě neuvědomujete, ale nikdy už nebudete mít takovou svobodu, jakou máte právě na vysoké.

Většina z vás bude bydlet na privátě nebo koleji celý týden a jen na víkend se vracet domů (někdy :D). Na rodiče si možná tak vzpomenete, až večer budete shánět něco k jídlu a v lednici najdete nějakou tu baštu, co vám mamina navařila.

Chci tím říct, že nad vámi nebude mít nikdo žádnou kontrolu, s čímž přichází i určitá zodpovědnost, což není vůbec na škodu! Alespoň to po skončení studia a nástupu do práce nebude tak velký ,,šok“.

Budete se muset postarat o sebe sami. Nikdo vás už nepovede. Není na tom ale nic špatného, ba naopak je to MEGA super! Já si to třeba nehorázně užívám… ta svoboda být sám na vlastní pěst; starat se sám o sebe; trávit čas s kamarády ze školy; poznávat nové lidi.. Je to neskutečná sranda a pokud kolem sebe máte skvělé lidi, život na vysoké se stane jedním z nejhezčích chvil vašeho života.

Využívejte toho, že jste student.

Existuje spoustu studentských slev, které vám mnohdy mohou pomoc ušetřit alespoň nějakou tu korunu, protože co si budem… studium na vysoké je super, ale jak vaše, tak i rodičů peněženka dostane celkem dost zabrat!

Sice vás už nikdo za ručičku tahat nebude a pro spoustu učitelů budete pouhé číslo, přesto pořád máte někoho, kdo se vás snaží něco naučit. A v případě potíží nebo když si nevíte s něčím rady, můžete oslovit nějakého učitele, který dané problematice rozumí a velice rád vám pomůže.

Využijte toho, že na vás každý pohlíží jako na studenta také v tom smyslu, že když jste studentem, spousta omylů nebo prostě věcí, co uděláte špatně, vám bude odpuštěno… vždyť se teprve učíte.

Neznamená to teda, že byste neměli žádnou zodpovědnost za své činy, ale následky budou minimálně mírnější. Přesto buďte samozřejmě obezřetní a nechovejte se jako úplné nemehlo, jinak vás příště nikdo nikam nevezme. Až budete v práci a něco uděláte špatně, budete za mnohem většího pitomce, jelikož byste to už měli třeba vědět.

Další výhodou je, že na vás nepohlíží jako na konkurenci, ale prostě na studenta, který se chce učit novým věcem. Proto i spoustu věcí vám bude umožněno vyzkoušet si zadarmo, anebo minimálně přístup pro vás bude mnohem snazší. Můžete toho opravdu spoustu, musíte se však iniciovat sami! Líná huba, holé neštěstí.

I když někteří se mnou možná souhlasit nebudou, během studia máte dost volného času pro svou realizaci. Záleží však na tom, jak umíte se svým časem nakládat. Ano, během výuky a obzvláště během zkouškového tolik času není, avšak zbylé měsíce můžete dělat cokoli.

Co je pro fyzio a i jiné zdravotní obory trochu ,,nevýhoda“? Musí většinou měsíc chodit na praxi po skončení zkouškového období, ale není na tom nic hrozného. Záleží, jak k tomu přistoupíte.

Když už se pro vysokou rozhodnete, studujte ji naplno.

Když už se dostanete na vysokou, nechoďte tam s pocitem, že tam musíte chodit, ale že se chcete něčemu novému naučit. Bude vás to rozhodně mnohem víc bavit a také vám to mnohem víc dá.

Nevěřte těm kecům od ostatních, že věci, které se učíte, vám v životě nebo budoucí práci k ničemu nebudou, etc… Nikdy totiž nevíte, kam vás život zavane a co se vám bude kdy hodit. Ano, někdy věci, které se učíte, vám doopravdy k ničemu nebudou, ale formují z vás člověka, kterým jste.

A také to, že spoustu věcí, které se naučíte zapomenete? No, tak to si pište. Ale až jednou tu informaci budete potřebovat, budete už minimálně vědět, kde ji najít, anebo se vám bude učit mnohem snáz.

Jak už jsem psal, většina vysokých škol je zadarmo, což je obrovská výhoda. Buďte alespoň trošku vděční za to, že se na nějakou dobrou vysokou dostanete. V zahraničí to funguje spíš naopak, kdy za vysokou si musíte platit.

Pak je tu další věc, že spousta lidí vystuduje v Česku vysokou a odejde do zahraničí. No, raději se k tomu nebudu v tomhle článku vyjadřovat, protože je to na delší povídání. Ne, nesouhlasím s tím!

Abych byl upřímný, moc nechápu ty lidi, kteří se plácají od jednoho semestru k druhému a vlastně je to pořádně nebaví. V takovém případě nevidím žádný důvod, proč tam jsou! Když už se někam přihlásí, mohli by trochu zabrat a něco chtít dokázat, něčeho dosáhnout.

Na druhou stranu je docela těžké se na konci střední rozhodnout, kam půjdete na vysokou, pokud nemáte vyloženě nějaký sen nebo nějakou cestu, kterou byste se chtěli vydat. Ale když už se teda někam přihlásíte, dělejte to naplno a když zjistíte, že to není váš šálek kávy, vykašlete se na to a zkuste něco jiného.

Studování něčeho, co vás nebaví, není dle mého názoru ta správná cesta. Prostě zkoušejte nové věci a nebuďte ,,zabednění“, ale naopak otevření novým věcem.

A jestli shledáte, že studium vysoké doopravdy není pro vás, prostě odejděte a jděte si sovu vlastní cestou. Není nic lepšího než najít to, co vás baví. Vysoká k životu není potřebná, umožňuje vám akorát porozumět určité problematice, kterou na ní studujete, a otevírá dveře k zajímavým věcem, ale záleží jen na vás, jak toho využijete.

V dnešní době je výhodou, že spoustu věcí se můžete naučit nějakými kurzy. Pokud jste schopní a nebojíte se nových výzev, dokážete cokoli… i bez vysoké.

Studujte vysokou, že vás to baví a že se chcete naučit novým věcem, ne kvůli vašim rodičům nebo okolí!

Líbil se vám tenhle krátký článek? Budu rád, když mi pošlete zpětnou vazbu.. i klidně negativní. Nikdy jsem nic takového nedělal, takže jsem vděčný za každou radu. Nápadů, o čem psát, mám spoustu, ale bez vaší podpory to nebude mít žádný smysl. 🙂

Jonys.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Využíváme soubory cookies, abychom vám byli schopni nabídnout co možno nejlepších služeb. Nesouhlasíte-li s tím, žádáme vás, abyste opustili tento web.